Se alla

Liberalerna i Täby hedrade minnet av Fadime

Tisdag 21 januari 2025

Den 21 januari 2002 mördades Fadime Sahindal av sin egen far pga hedersmotiv. Föreningen GAPF, glöm aldrig Pela och Fadime, ordnar varje år vid denna tid Fadimedagarna i sin kamp mot hedersrelaterat våld. Temat detta år var att ”I kulturrelativismens skugga frodas hedersvåldet”. Kulturrelativism innebär att vissa handlingar ursäktas och förminskas med motiveringen att det är en del av den kultur som utövarna lever inom, något som minskat men fortfarande syns i tex domar.

På söndagen arrangerades Fadimegalan där grundaren Sara Mohammad efterfrågade att hedersrelaterat våld och förtryck ska särskiljas från våld i nära relation och blir ett eget så kallat jämställdhetspolitiskt delmål, något vår jämställdhetsminister Paulina Brandberg (L) kunde ge besked om bara två dagar senare på Fadimes dödsdag.

Hedersrelaterat våld kan aldrig accepteras i ett liberalt samhälle. Därför har båda våra kommunalråd varit medlemmar i GAPF i flera år och blev också inbjudna till galan. På bilden syns de med grundaren Sara Mohammad. De var även med vid kransnedläggningen vid Fadimes grav i Uppsala på tisdagen. Om du också vill stödja kampen mot hedersvåld så gå gärna med i GAPF, www.gapf.se